Що відомо про пожертви та особливості їх здійснення?
⠀
Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначає благодійну пожертву як безоплатну передачу благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.
1) Перше, що потрібно знати благодійнику – те, що благодійні пожертви – це не завжди про гроші. Крім коштів у національній або іноземній валютах, благодійник може жертвувати рухоме та нерухоме майно, цінні папери, робити заповіти, та навіть передавати у власність майнові права.
⠀
2) Другий момент – цільовий характер пожертви. Оскільки пожертви можуть бути цільовими і не цільовими, якою буде саме ваша пожертва визначаєте тільки ви.
⠀
Якщо ви жертвуєте речі, ви повинні розуміти: чи передаєте ви їх конкретному нужденному чи просто у володіння благодійного фонду, який потім у процесі роботи буде розподіляти ваші блага відповідно до існуючих потреб.
⠀
У першому випадку – пожертва цільова, у другому – ні, бо ви віддаєте вирішення питання про кінцевого благоотримувача на розсуд фонду. За таким же принципом працюють і грошові пожертви: пожертва, яку ви внесли “на реабілітацію Ганни М.” може бути використана тільки на реабілітацію Ганни М., а пожертва просто внесена на сайті, через смс, або у скриню, і де не зазначено конкретної мети – нецільова і може бути використана фондом на свій розсуд. До речі, у нецільових пожертвах фонд залишає за собою право використати до 20% від загальної суми на свої потреби: оренду, зарплати, комунальні тощо, і так, це цілком законно.
⠀
3) Зовсім інша ситуація якщо ви хочете підтримати конкретний благодійний фонд, їх роботу – надсилаєте пожертву з приміткою на статутну діяльність, і тут виникне певна колізія, бо начебто і пожертва цільова, але все одно існують ті ж 20% які може витратити організація на себе, свою матеріально-технічну базу, своїх працівників тощо. Інші 80% повинні бути направлені на благодійні проекти.
⠀
Але, пам’ятайте, яку б пожертву ви не зробили – ви завжди можете витребувати повноцінний звіт про використання ваших коштів/майна/майнових прав!