Що таке волонтерство?
Волонтерство – добровільна допомога у вирішенні, пом’якшенні чи профілактиці соціально-важливих проблем.
Кожен бажаючий може проявити ініціативу долучитися до волонтерського руху, усвідомлюючи, що за ця ініціатива безоплатна.
Волонтерство – це інвестиція свого часу, умінь та навичок чи таланту у вирішення суспільних проблем. Кожен волонтер інвестує у те майбутнє, яке хоче бачити: до прикладу, якщо вас турбують питання навколишнього середовища, скоріше за все ви захочете волонтерити в еко-напрямку; якщо вам не байдужа доля діток, які залишилися без батьківського піклування – безумовно ви долучитеся до волонтерства в дитячих будинках; якщо ви переймаєтеся долею самотніх людей похилого віку чи людей з інвалідністю, ви можете волонтерити в благодійній організації, яка допомагає цій соціальній категорії. Важливо шукати те волонтерство, що резонує особисто вам.
Часто ми чуємо запитання, або прохання роз’яснити: волонтерство та благодійність — одне і те ж саме?
Волонтерство – це форма благодійності, у якій волонтер інвестує свій головний ресурс – час. Волонтери мать щось зробити, організувати або долучитись до благодійної акції, допомогти з дизайном сайту, перекладом текстів або з програмним забезпеченням.
Благодійність працює ширше: можна підтримувати фінансово, поширенням інформації та талантом. Бути донором — теж благодійність, а от організувати інших людей здати кров – це вже волонтерство.
У Вікіпедії зазначено, що Благодійність – це безкорисливе надання допомоги всім нужденним. Зважаючи на це можна сказати, що волонтерство є одним з видів благодійності. Волонтери віддають найдорожче, що є у людей – свій час. Вони роблять це безоплатно і безкорисливо, проте, з щирим бажанням долучитись до творення змінотворчого суспільства. Вони вкладають свої вміння та сили для допомоги і створюють можливості підтримки та опори для інших.
Чому волонтерство важливе?
Відповідає студентка Волонтерського Центру та наша інтелектуальна волонтерка Новікова Ліза:
На сьогоднішній день, коли ми живемо у 21 столітті, у часи науково-технічного прогресу і діджиталізації, волонтерська діяльність стає більш розповсюдженою, і, на жаль, не завжди з благими намірами. Хтось знімає відео у Тік-Ток, який є найпопулярнішою соціальною мережею на сьогодні, з метою розповсюдження благих намірів і моральних якостей у суспільстві, а хтось заради підписників у соціальних мережах, тобто для популярності, яка у майбутньому може допомогти отримувати непоганий дохід.
Волонтерство є однією з форм благодійності і однією з підвалин громадянського суспільства. Якщо ми розглянемо волонтерство не тільки зі сторони істинного альтруїзму (надання безкорисної допомоги), а й з інших, можемо отримати наступну мотивацію – нові знайомства. Не секрет, що часто добрі відносини між людьми виникають у тому числі і в ході робочого процесу, у нашому випадку – процесу покращення миру. Є безліч прикладів та історій, коли волонтери з різних країн ставали друзями на все життя, хтось знаходив кохання, хтось – нові партнерства, а хтось завдяки комунікабельності отримав безліч нових шансів у житті, наприклад, знайшов роботу в іншій. країні. Волонтерство – нові друзі, міцні стосунки, унікальні можливості для спілкування. Можна ще довго продовжувати список мотивації задля початку волонтерства, але на мою думку, істинне, чесне, справжнє волонтерство, починається з щирого бажання комусь допомогти, не чекаючи чогось в обмін чи на подяку, мотивуючись та надихаючись тим, що дійсно комусь допоміг і зробив життя хоча б трохи, але краще, це не диво ?
Найголовніше завдання для волонтера – розвиток у собі моральних якостей. Це робота над собою, своєю ідеєю добровільної праці на благо суспільства. Потрібно набиратися досвіду у вирішенні соціально значущих проблем через участь у соціальних, екологічних, гуманітарних, культурно-освітніх, спортивних та інших. проектах та програмах волонтерського центру.
Будучи волонтером, ви можете реально щось змінити та, більше того, допомогти змінитись іншим людям, надихнувши їх своїм прикладом. Усі знають відому приказку «Почни з себе, і світ навколо тебе зміниться» – у випадку з волонтерством це справді так. Іноді благодійність – це надихати інших на благодійність. Волонтерство = зміна соціуму.
Волонтерство на сьогодні важливе для всього людства, бо ми цим словом зазначаємо об’єднання людей для благих діянь/для досягнення спільних цілей, а зараз це рідкість з однієї простої причини, що люди люблять перекладати відповідальність на будь-кого (на президента, сусіда, несправедливість життя), тим самим робити інших винуватими у своїх життєвих ситуаціях, аби замість цього почати хоча б з себе.. Якщо ми беремо споконвічне волонтерство, то в цьому випадку воно може зрушити будь-які титанічні плити неправильного соціального устрою, знову ж таки, якщо люди повірять у це, свій потенціал і зроблять все, що в їх силах!